Aktualności

Podatek od cukru – argumenty za i przeciw

Globalny popyt na cukier i artykuły spożywcze zawierające substancje słodzące rośnie z roku na rok i większość krajów rozwiniętych ma tę świadomość, takie informacje dla rolników pojawiają się w podsumowaniu roku przez Międzynarodową Organizację Cukru ISO. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 60 procent mężczyzn i 50 procent kobiet cierpi na nadwagę lub otyłość, co przekłada się na miejsce w czołowej piątce najbardziej otyłych narodów europejskich. Niecałe 10 procent Polaków walczy z cukrzycą. Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia planują wprowadzić podatek od cukru, aby doprowadzić do wzrostu cen produktów słodzonych i tym samym zmniejszyć ilość słodyczy, jaką kupują Polacy.

Podatek od cukru w Europie

Wprowadzenie podatku od cukru jest jedną z wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie walki z otyłością i nadwagą. Na chwilę obecną około czterdzieści krajów na całym świecie wprowadziło w dowolnej formie taki podatek. Na liście znajdują się między innymi Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Meksyk, Kanada, Stany Zjednoczone czy Peru. Na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności powstał projekt polskiego Ministerstwa Zdrowia, który zakłada opłaty rzędu 70-80 groszy za każdą butelkę słodzonego napoju. Opłacie podlegać mają napoje zawierające sacharydy inne niż naturalne.

Argumenty za i przeciw

Przeciwko wprowadzeniu podatku od cukru są przede wszystkim przedsiębiorcy, producenci i zakłady przetwarzające artykuły spożywcze. Według tych organizacji, podatek od cukru może zadziałać przede wszystkim wbrew wzrostowi gospodarczemu – koszty dla producentów wzrosną, co może skutkować redukcją etatów i zmniejszeniem miejsc pracy. Podnoszą się również głosy twierdzące, że bez względu na cenę, ludzie, którzy chcą kupić coś słodkiego, na pewno to kupią. Z drugiej strony, zwolennicy wprowadzenia podatku od cukru wskazują, że konieczne jest podjęcie drastycznych kroków w walce z nadwagą i otyłością. Za jedzeniem słodyczy i piciem słodzonych napojów idzie niechęć do uprawiania sportu i zaniechanie aktywności fizycznej, co dodatkowo pogłębia problem. Wśród zwolenników wprowadzenia podatku od cukru spotyka się również dentystów, którzy twierdzą, że zmniejszenie spożycia cukru znacząco obniży zapadalność na próchnicę i choroby jamy ustnej.

Podatek od cukru a interesy rolników

Według raportu Warsaw Enterprise Institute, organizacji zajmującej się badaniami i analizami czterech obszarów kluczowych dla rozwoju Polski, wprowadzenie podatku od cukru mocno odbije się na rolnikach. W momencie, kiedy pojawiły się pierwsze pogłoski o wprowadzeniu podatku od cukru, każdy portal rolniczy donosił, że drastycznie spadnie zapotrzebowanie na buraka cukrowego i produkty jego przetwórstwa, a w Polsce grupa rolników uprawiająca buraki cukrowe jest stosunkowo duża. Poza tym, spadnie zapotrzebowanie na owoce i warzywa dla przetwórstwa, a Krajowa Unia Producentów Soków zakłada, że spadek ten może wynieść nawet 95 tysięcy ton rocznie.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close