Aktualności

Jesienne infekcje rzepaku

Rzepak rośnie na polu przez większą część roku, ale to właśnie jesień jest niezwykle kluczowym okresem dla jego rozwoju. Średnie temperatury, więcej zachmurzeń i opadów, znacząco przyczyniają się do wzrostu wilgotności powietrza. Ta z kolei jest rajem dla rozwoju grzybów i pleśni, które szukają miejsca do żerowania. Często ich wybór pada na rzepak. Trzeba pamiętać, że jesienne infekcje  mogą mieć bardzo duży wpływ na kondycję rośliny w kolejnych miesiącach. Zmagający się z chorobą rzepak będzie gorzej zimować, co przełoży się na gorszą jakość plonu.  

Z czym rzepak musi walczyć jesienią?

Znajomość chorób, które atakują rzepak w końcówce roku, to niezwykle cenne informacje dla rolników. Dzięki podstawowej wiedzy można skutecznie walczyć ze szkodnikiem i zapewnić roślinie odpowiednią ochronę. Zaniedbania mogą sporo kosztować. Jedna z najpoważniejszych dolegliwości jesiennego okresu – sucha zgnilizna kapustnych, jest w stanie zniszczyć blisko połowę plonów. Źródłem choroby są pozostałości pożniwne, które nie zostały przykryte glebą. To w nich powstają owocniki, z których następnie uwalniają się zarodniki workowe. Te rozsiewane są po polu przez wiatr, który osadza je na liściach roślin.

Pierwsze objawy ataku można zaobserwować na szyjkach korzeniowych. To na nich początkowo pojawi się mała żółta plama, która z czasem będzie przybierać zazwyczaj ciemniejszą barwę. Po jakimś czasie będziemy w stanie dostrzec na nich czarne punkty – owocniki, które to właśnie są sprawcami choroby. Ich obecność może powodować częściowe zamieranie liści, ale co gorsza, dostanie się grzyba do szyjki korzeniowej. Choroba postępuje długo, bo aż do wiosny. Wtedy też, jeśli rzepak nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, roślina zwyczajnie się wyłamie. Praktycznie każdy ważny portal rolniczy podkreśla fakt, iż sucha zgnilizna kapustnych to jedna z najtrudniejszych i najpoważniejszych infekcji rzepaku.

Czerń krzyżowych również zagraża

Czerń krzyżowych objawia się podobnie jak poprzednia choroba. Jego działalność objawi się owalnymi, brunatnoczarnymi plamkami o średnicy około 2-3 mm. Z czasem ich średnica osiąga od 5-8 mm. Najczęściej atakuje rzepak z resztek pożniwnych, które są doskonałym środowiskiem do rozwoju patogenów chorobotwórczych. Liście zmagające się z czerniem mogą szybko zżółknąć i obumrzeć. 

Czytając newsy rolnicze, można także natrafić na informację o szarej pleśni. Grzyb, znany także jako Botrytis cinerea atakuje liczne rośliny rolnicze, w tym rzepak. Jeśli dojdzie do rozwoju choroby, wówczas objawia się ona zżółknięciem części blaszki liściowej. Na plamie można dostrzec szary nalot grzybni, który ostatecznie powoduje gnicie powierzchni liścia, a ostatecznie może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia.Jesień dla roślin rolniczych jest bardzo ważnym okresem, który może znacząco zaważyć na jakości i wielkości nadchodzących plonów. Wszelkie porady rolnicze zalecają  w tym czasie jak największą dbałość o ochronę rzepaku. Szybka i skuteczna reakcja, może uchronić przed potężnymi stratami, jakie są w stanie wygenerować jesienne infekcje.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close