Aktualności

Spadek cen zbóż na światowych rynkach – czerwiec 2020

Są takie newsy rolnicze, które mogą zainteresować wąską grupę rolników, ale później, z biegiem czasu także i pozostałych  bez względu na wielkość posiadanych gospodarstw. Takim właśnie newsem jest spadek cen zbóż na światowych rynkach w czerwcu tego roku (2020). Bardzo dużą korelacją łączą się spadek cen z obecną sytuacją koronawirusa. Najpierw ludzie zaczęli wykupywać bardzo duże ilości produktów zbożowych, aby po niedługim czasie znacznie zwolnić co tym samym doprowadziło do tego co będę przedstawiać w newsie rolniczym.

Amerykańskie a europejskie giełdy

Kontrakty zbożowe pomiędzy największymi światowymi giełdami straciły na wartości, a najbardziej można to dostrzec na przykładzie kukurydzy. Chicago Board of Trade – jedna z najstarszych amerykańskich giełd – zanotowała spadek cen tego produktu aż o 21,2% w stosunku do roku poprzedniego. 

Pszenica na CBOT w kontrakcie lipcowym potaniała o 0,4%, a jej cena wynosiła ponad 163 euro na tonę. Natomiast w ujęciu rok po roku notowania spadły o 5,1%. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w lipcu na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,1% i wyniosła 115.34 euro na tonę, a przez ostatni rok obniżyła się o 23,3%. 

Natomiast europejska giełda MATIF zaobserwowała spadek pszenicy o 0,4% niż rok temu o tej samej porze (tj. 186 euro za tonę co w przeliczeniu na złote wynosi 824). Kukurydza tymczasem z wynikiem 167 euro na tonę spadła o 3 euro co procentowo wynosi -1.76.

Jeśli chodzi o kolejne informacje dla rolników to na początku czerwca rzepak ze stawką 371 euro za tonę staniał o 4 euro co uplasowało go na najniższej pozycji rankingu, którego dokonano w Paryżu. Stawka jaką zaproponowano była o 25 zł niższa za tonę niż to, co proponowano jeszcze tydzień przed oficjalnym rankingiem.

Co na polskim rynku?

Natomiast na naszym rodzimym rynku najbardziej obniżyły się ceny (w przeliczeniu złotych na tony): pszenicy konsumpcyjnej (-5,67), żyta (-3.43), jęczmienia paszowego (-1.00), kukurydzy (-1.33) i grochu (-13.33). Tendencję wzrostową zaobserwowano w stosunku do pszenicy paszowej (+3.19), pszenżyta (+1.91) i rzepaku (+2.77).

Największy spadek zbiorów przewidywany jest wśród liderów produkcji jak i eksportu zboża. Zarówno w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych zbiory mają ulec degradacji. Natomiast w Rosji, według prognoz, ma nastąpić wzrost produkcji pszenicy. 

Prognozy na dalsze miesiące

Prognozy odnośnie przyszłych cen zbóż na lipiec, sierpień czy  wrzesień można przeczytać na najróżniejszych portalach rolniczych oraz na różnych forach internetowych zasięgnąć rady jednak przede wszystkim warto polegać na opinii ekspertów. Według przewidywań plony zbóż na rok 2020 w Polsce mogą być znacznie mniejsze ze względu na panujące susze i brak śniegu w miesiącach, w których te opady atmosferyczne powinny występować. 

Według prognoz USDA światowe zbiory kukurydzy w nadchodzącym sezonie wyniosą ponadprzeciętny wynik w wysokości około 1188, 5 mln t. Jest to wzrost o 1,62 mln wobec prognozy w miesiącu maju i o prawie 75 mln t więcej wobec obecnego sezonu.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close