Aktualności

Sukces borówki amerykańskiej w polskich uprawach

Poszukując informacji o roślinach uprawnych w Polsce wśród wielu newsów rolniczych czy portali rolniczych możemy znaleźć informacje, że jedną z roślin, która odniosła sukces w polskich uprawach jest borówka amerykańska. Borówka amerykańska pochodzi jak nazwa wskazuje z Ameryki Północnej. Dzisiaj jest to gatunek rośliny, który rozprzestrzenił się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku na różnych kontynentach. Dotarł również do Polski, gdzie od kilku już lat cieszy się niemalejącą popularnością.

Borówka amerykańska, czyli jakie właściwości zawiera i w jakim podłożu jest hodowana

Szczególnie chętnie borówki dodawane są do porannych owsianek, ale równie chętnie robiony jest z nich wyśmienity mus. Owoce borówki amerykańskiej zawierają spore ilości witaminy C, B1 czy B2. Są bogatym źródłem witamin i mikroskładników, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwdziałają chorobom układu krążenia. Jest to bogactwo cukrów, kwasów czy soli mineralnych. Borówka amerykańska jest dosyć wymagającą rośliną jeśli chodzi o rodzaj podłoża, na którym rośnie. Najlepszym rodzajem gleby dla niej jest gleba z torfu kwaśnego. Jest to rodzaj rośliny, która wymaga częstego, regularnego i intensywnego nawadniania. Jednak mimo faktu, że jest to rodzaj uprawy wymagający specjalnego podłoża, to warto zauważyć, że borówka amerykańska jest dosyć odporna na warunki atmosferyczne. Potrafi wytrzymać mrozy nawet do minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza.

Jaka głębokość jest odpowiednia do sadzenia borówki amerykańskiej?

Na wielu portalach rolniczych można znaleźć liczne informacje dla rolników, którzy chcą zacząć uprawiać właśnie ten gatunek rośliny. Jeśli decydujemy się na uprawę amatorską, to warto wiedzieć, że dla tego rodzaju sadzonki trzeba wykopać dołek o głębokości około czterdziestu centymetrów i szerokości pięćdziesięciu centymetrów. Dołek ten należy także wypełnić mieszanką gleby z torfem kwaśnym. Dzięki temu zapewnimy borówce amerykańskiej najlepsze warunki do wzrastania. Jeśli zaś chodzi o duże plantacje to wśród porad rolniczych pojawiają się informacje, że wybierane są dosyć głębokie bruzdy, w których później umieszcza się mieszankę torfu. Warto pamiętać także, że na plantacjach ważne jest pokrywanie rzędów ściółką lub korą.

Jak nawozić borówkę amerykańską i z jaką częstotliwością powinna być przycinana

Jeśli chodzi o nawożenie tego rodzaju rośliny, to należy pamiętać o tym, że używa się wyłącznie nawozów kwaśnych, a zdecydowanie unikać nawozów fosforowych, które transportują do ziemi wapń. Warto mieć na uwadze także skracanie pędów rośliny. Po pierwszych kilku latach należy usuwać jedynie przemarznięte pędy, natomiast po kilku latach skraca się także pędy bardzo wysokie. A po kolejnych latach wykonuje się mocniejszy rodzaj cięcia, który pozbawi roślinę skłonności do obfitego owocowania co dwa lata. Jeśli zaś chodzi o jej nawadnianie, to warto mieć na uwadze, że poziom wody gruntowej nie może być wyższy niż czterdzieści centymetrów.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close