Aktualności

Szkodniki rzepaku ozimego – jak z nimi walczyć?

Rzepak ozimy jest rośliną, która w naszych polskich warunkach najdłużej przebywa na polu. Ważną informacją dla rolników jest by siew tej rośliny odbył się przy sprzyjającej pogodzie i optymalnych terminach agrotechnicznych. Taka roślina jest silniejsza, zdrowsza i ma większe szanse na obronę przed atakiem potencjalnych szkodników. Przez cały okres wegetacji czyhają na nią niebezpieczeństwa. Możemy obawiać się chwastów, szkodników i chorób.

Szkodniki zagrażające rzepakowi ozimemu

Na początku wegetacji jesienią zagrożeniem dla upraw rzepaku ozimego są: pchełki ziemne, chowacz galasówek, pchełka rzepakowa, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, miniarka kapuścianka i śmietka kapuściana. Ich żerowanie powoduje, że rośliny są osłabione. Wykształcają się nieprawidłowo i są przez to mniej odporne wiosną. Chowacze łodygowe są pierwszym szkodnikiem, który atakuje wczesną wiosną. Dzielimy je na: chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego oraz występującego najmniej chowacza granatka. Newsy rolnicze mówią, że chowacz granatek jest pierwszym szkodnikiem, którego możemy zauważyć wiosną na roślinach. Na jego obecność trafiamy już pod koniec lutego. Są to chrząszcze, których samice składają jaja u nasady roślin. Porady rolnicze uczą, że należy zastosować wtedy środek pomocniczy w postaci żółtych naczyń wypełnionych płynem do naczyń. Taka ciecz zmniejsza napięcie powierzchniowe. Stosujemy regularne kontrole tych naczyń, co pozwala nam obserwować jak rozwijają się naloty na rzepak.

Następny nasz gość to chowacz brukwiaczek działający podobnie jak nasz poprzednik. Przy zastosowaniu uproszczonej uprawy i niskiego poziomu nawożenia rzepaku można liczyć na większe straty. Portale rolnicze przypominają – Przy tępieniu chowacza brukwiaczka, należy przestrzegać progu ekonomicznej szkodliwości. Określane są one w ilości: 10 chrząszczy w ciągu 3 dni lub 2 do 4 chrząszczy na 25 roślinach. W kwietniu witamy larwy chowacza czterozębnego. Uszkodzenia wykonane przez niego są trudne do znalezienia. Są to małe nakłucia w pędach liści, w miejscach złożenia jaj. Te niewinne objawy w późniejszym okresie powodują silne uszkodzenia rośliny. Dochodzi do zahamowania wzrostu, żółknięcia i załamania łodyg. Chowacza czterozębnego należy zwalczać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości: 20 chrząszczy w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.

Skuteczne porady rolnicze dla ochrony rzepaku ozimego

 Do elementów zapobiegania zaliczamy.

  1. Przedsiewne zaprawianie roślin. Jest to najtańszy, bardzo skuteczny sposób zabezpieczający rzepak ozimy w pierwszych fazach jego rozwoju.
  2. Agrotechnika. Informacje dla rolników podają, że jest o najważniejszym elementem ochrony rzepaku ozimego. Stosowane uproszczenia agrotechniczne są przyczyną wzrostu nasilenia występowania szkodników. Ważne jest przestrzeganie podstawowych zaleceń agrotechnicznych. Nie uprawiamy rzepaku po rzepaku lub innych roślinach krzyżowych. Bierzemy pod uwagę izolację przestrzenną między obecną uprawą a ubiegłoroczną.
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close