Aktualności

Ceny skupu drobiu w Polsce

Branża hodowlana jest bardzo mocno uzależniona od cen skupu. To właśnie ona warunkuje opłacalność dalszej produkcji. Jeżeli wartość żywca znacznie spada oznacza to, że zaczynamy dokładać do hodowli z własnej kieszeni. W takiej sytuacji, należy podjąć niezwłoczne kroki w celu uniknięcia dalszych strat. Chociaż wartość cen skupu jest uzależniona od bardzo wielu czynników, obserwując newsy rolnicze możemy niekiedy przewidzieć jej kolejne wahania.

Skup drobiu w Polsce

W ostatnich latach, produkcja drobiu w naszym kraju, znacznie przewyższała inne kraje w Unii Europejskiej. W sierpniu tego roku wylęgło się aż 118 mln nowych kurcząt, co było rekordową ilością. Stały wzrost produkcji spowodował wysycenie rodzimego rynku mięsem drobiowym. Ma to oczywiście przełożenie na ceny skupu i w przyszłości może skutkować spadkiem wartości drobiu. Niestety jednymi z pierwszych osób, na których może się to negatywnie odbić są hodowcy. Pojawia się coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że polski rynek drobiu wpadł w swoistą pułapkę, ponieważ duża produkcja drobiu coraz częściej ma problemy ze znalezieniem odpowiednio dużego popytu.

Według danych z 18 października 2019 roku ceny skupu wynosiły w przypadku brojlerów: 2,97 zł za kilogram – rynek wolny, 3,23 zł z kilogram – kontraktacja, 4,50 zł za kilogram – tuszka. Podane ceny pozostały na takim samym poziomie lub nieznacznie zmalały w odniesieniu do poprzedniego notowania z 16 października.

Prognozy dla cen skupu drobiu

Obecnie notuje się spadek cen brojlera. Jednakże jego wartość i tak jest wyższa niż w październiku ubiegłego roku. W rocznej perspektywie, można było zaobserwować wzrost wartości drobiu w takich miesiącach jak luty i marzec. Kolejny pik cenowy miał miejsce w lipcu. Następne miesiące mogą przynieść dalsze obniżki cenowe. Ratunkiem dla polskich hodowców mogą się okazać zagraniczne rynki zbytu. Szczególnie Chiński rynek jest bardzo atrakcyjny, ze względu na swoją wielkość i ogromne zapotrzebowanie. Z tego powodu coraz więcej firm walczy o to, aby uzyskać zgodę na sprzedaż drobiu w Chinach. W tym miesiącu kolejne trzy zakłady drobiarskie uzyskały taką możliwość. Co więcej, według obliczeń około 4,5% kurcząt rzeźnych pochodzących z naszego kraju trafiło na eksport. Jest to zdecydowanie najwyższy odsetek i znacznie przewyższa eksport z ubiegłych lat.

Skąd czerpać informacje

Niezbędne informacje dla rolników i hodowców możemy znaleźć na dedykowanych im portalach. To właśnie z tych źródeł należy czerpać dane na temat cen skupu, dostępnych kierunków eksportu i wielkości produkcji krajowej. Co więcej porady rolnicze jakie na nich znajdziemy umożliwią nam łatwiejsze dostosowanie się do obecnej sytuacji i przygotowanie na kolejne zmiany. Dzięki temu nawet w momencie załamania się cen, możemy uniknąć znacznych strat, odpowiednio wcześnie podejmując kroki mające ograniczyć potencjalne straty. Portal rolniczy jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i osoby chcące trzymać rękę na pulsie, niewątpliwie powinny być jego częstymi gośćmi.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close