Nowości

Wielki potencjał produkcji aronii w Polsce

Aronia należy do kategorii superfood, grupy produktów, które w ostatnich latach zawojowały światowe rynki spożywcze. Wiara w dobroczynne działanie tych owoców, szeroka promocja całej kategorii prowadzona przez kobiece media czy celebrytów wyniosła superfoods na samą górę produktów rolnych określanych jako naturalne i zdrowe. 

Polski rynek aronii

Każdy portal rolniczy opisujący uprawę czy eksport aronii podkreśla dominację naszego kraju na światowym rynku aronii. Polskie rolnictwo może pochwalić się zbiorami szacowanymi na ok. 45 tys. ton rocznie, z 4 tys.ha uprawy, co daje nawet 70% światowych zasobów tego owocu. Jednak na polski rynek trafia znikoma ich część, bo zaledwie jeden owoc na każde 10 zebranych. 

Newsy rolnicze na temat aronii

Uprawa aronii na szerszą skalę zaczęła się w Polsce w latach 70. XX w., kiedy to została sprowadzona do naszego kraju z dawnego Związku Radzieckiego, bardziej w ramach eksperymentu niż rzeczywistej wiary w przyszłość tego owocu. Ojczyzną aronii jest obszar leżący pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Współcześnie wszelkie informacje dla rolników omawiające aspekty uprawy, wskazują na wyjątkowe walory zdrowotne tej rośliny. Aronia, nazywana też czarnym skarbem zawiera mnóstwo związków polifenolowych i antyoksydantów, wpływających pozytywnie na układ krwionośny i zapobiegające jego chorobom. Systematyczne spożycie aronii wzmacnia organizm i poprawia krążenie. Zalecana jest nawet diabetykom z uwagi na zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Reguluje nadciśnienie tętnicze, wpływa pozytywnie na trzustkę oraz wątrobę. Do jej zalet zalicza się zdolność regulacji funkcjonowania organizmu w przypadku pojawienia się zjawiska stresu oksydacyjnego, do jakiego dochodzi na skutek permanentnego przemęczenia, zanieczyszczenia środowiska czy stosowania używek i niewłaściwej diety. 

Porady rolnicze – wskaźniki opłacalności uprawy aronii

Opłacalność uprawy aronii zależy od wielu czynników, przede wszystkim od nakładów pieniężnych, pogody, ale najbardziej od cen skupu i wysokości plonów. Wskaźnik opłacalności produkcji aronii cały czas przekracza 100%. Ceny skupu owoców aronii od 2008 r. oscylują od wartości najniższej w 2009 , czyli 0,50zł/kg do najwyższej w 20013 i wynoszącej 1,50zł/kg. Ostatnie lata pokazują wartość od 0,70 – 0,80 zł/ kg. 

W 2018 weszły nowe przepisy ułatwiające zatrudnienie osób do pracy przy zbiorach owoców. Z kolei zarówno w ubiegłym roku, jak i aktualnym polskie rolnictwo odczuwa skutki suszy. Uprawy aronii są stosunkowo odporne na niedobór czy nadmiar wody, wystarcza im gleba słaba klasy IV i V, jednak nawet one ucierpiały z powodu trudnych warunków ubiegłego i tegorocznego lata. Mimo dynamicznie rozwijającego się eksportu aronii, rolnicy oczekują na zmiany prawne, które ułatwią międzynarodowy handel owocami, ale też oczekują wsparcia polskiego rynku przetwórczego. Pozwoli to na zwiększenie podaży przetworów, również z aronii, na rodzimy rynek. 

Bez względu na aktualną sytuację polskiego rolnictwa, uprawa aronii charakteryzuje się cały czas rosnącym wskaźnikiem opłacalności i niesłabnącym popytem zarówno w kraju jak i za granicą. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close